Squat

Squat Sevmiyoruz

Biz Kadınlar Squat Sevmiyoruz

Her kadın, aynaya baktığı zaman karşısında güzel, fit ve estetik bir vücut görmek ister. Güzel ve sağlıklı bir vücuda sahip olan bir kadının ruh sağlığı da kuşkusuz iyi olur. Çünkü kendini sevmek, ruhsal açıdan sağlıklı olmak için birincil koşuldur. Ancak güzel bir vücuda sahip olmak herkes için sanıldığı kadar olay olmayabilir.

Yapılan anketler gösteriyor ki çoğu kadın poposunun düşüklüğünden ya da basenlerinin büyük olmasından şikayetçi. “Basen eritme hareketleri” ve “evde squat hareketleri” ise internette en çok aranan kelimeler arasında. O zaman ortak noktamız Squat diyebiliyoruz. Yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere squat hareketinin önemi ve yanlış yapılan squat ile sakatlanmalar ise diğer önemli olan kısım.   

Squat bilinci ve Squat Hareketleri neden önemli?

Güzel bir vücut derken, standart ölçülerden bahsetmiyoruz. Elbette herkesin güzellik algısı farklıdır. Ancak şu an aynaya baktığınızda gördüğünüz fiziğinizden memnun değilseniz, kendi vücudunuzu güzel bulmuyorsunuz demektir. Kendi güzellik algınıza göre “güzel bir vücut” yaratmak tamamen sizin elinizde. İstediğiniz ve inandığınız zaman yola koyulduğunuzda, sonunda ne kadar büyük bir değişime imza attığınıza siz de inanamayacaksınız ama doğru kararlar ve doğru uygulamalar ile. Burası önemli çünkü yanlış uygulamalar, yanlış hareketler sizi hem daha mutsuz edebilir hem de sağlık problemi yaratabilir.

Vücudunuzda değişim yapmak istediğiniz konular farklı olabilir. Kimisi sadece fazlasıyla kilo vermek isterken, kimi bölgesel olarak kilo vermek ister. Kimilerinin ise kilo ile herhangi bir sorunu yoktur; yalnızca kaslarının biraz daha sıkı hale gelmesini istiyordur. İstediğiniz vücudu elde etmenin bir yolu ise spor yapmaktan geçiyor. Spor disiplini kazanmak maalesef ki zor bir süreç. İşimiz, çocuğumuz ya da diğer planlanmamış onlarca iş spor yapmanızı her zaman erteleyecektir ta ki siz sporu normal yaşamınızın içine alana kadar.  

Tüm vücut çalışmak yerine, bölgesel etkileri görmek için spor yapan insanlarda var. Bu, yukarıda anlattığımız düzenli ve yoğun spor yapıp bir yandan da dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermekten daha kolay görünüyor. Tabi ki dilediğinizi yiyin demiyoruz, ancak sıkı spor ve ciddi diyetten daha soft bir antrenmandan bahsediyoruz.

TÜRK KADINLARININ EN BÜYÜK DERDİ BASEN

Basenleri eritip kalçayı toparlamak için çoğu kadın evde squat yapıyor ama ne kadar doğru ne kadar yanlış. İnternetten bakıp da squat hareketleri ile evde squat yapmak oldukça kolay gözükse de işin aslı aslında öyle değil. Birçok life blogger, yaşam koçu, spor ve motivasyon hesapları Youtube, Instagram gibi sosyal medya kanalları aracılığı ile squat ile ilgili, nasıl yapılacağına ve faydalarına dair paylaşımlarda bulunuyor. Birçok kadın bu kanalları ve hesapları takip ederek evde squat hareketleri yapmaya başlıyor. Bir süre düzenli olarak squat yapıldığında gerçekten ciddi ve fark edilir sonuçlara ulaşan insanlar var. Birde yapmaya çalışırken sakatlananlar ya da orantısını iyi kuramayıp incelmek isterken bacak kaslarını çok çalıştırarak daha kalın bacaklara sahip olanlar var. Bunun dışında squat yapmayı hayatlarından çıkardıkları zaman elde ettikleri mükemmel sonuç da zamanla hayatlarından çıkıyor ama o kalınlaşan bacaklar bir daha incelmiyor.

Evde yapılan squat bazen de yapılması gereken hareketten farklı olabiliyor. Yani squat hareketleri yanlış yapılabiliyor. Bunun sonucunda da sakatlanmalar, kas krampları, lif yırtılmaları gibi olumsuz sonuçlar doğabiliyor. Güzel bir kalça isterken, daha kötüye yol açılabiliyor. Bir başka konu da squat poponuzu şekillendirdiği ve kaldırdığı gibi aynı zamanda bacak kaslarınızın da çalışmasını sağlıyor. Fazla çalışan bacak kası bu sefer iri bacak görünümüne neden oluyor. Tüm bunları bir kenara koyalım; biliyoruz ki çoğu kadın da zaten spor yapmak için kendinde enerji bulamıyor. Ya gerçekten vakti, enerjisi olmuyor; ya da spor yapmaya gönlü olmuyor.

TEKNOLOJİK İDMAN EMSCULPT

Teknoloji mühendisleri ise her şeyi insanlar için kolaylaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Yaklaşık 10 yıllık bir AR-GE çalışmasının üzerine geçen yıl bir teknoloji üretildi. Yüksek yoğunluklu odaklı elektro manyetik alan teknolojisi (HIFEM). Bilim insanları zor olanı başardı ve kasları çalıştıran ilk defa bir teknoloji ürettiler. Bugüne kadar hep yağ azaltmaya yönelik teknolojiler birbirlerini yeniler iken yepyeni bir çağ başladı ve artık teknolojik spor ile kaslarımızı çalıştırmamız mümkün kılındı.

HIFEM Teknolojisi adı verilen bu yeni çağ açan buluş 200’den fazla mühendis ile Emsculpt cihazının üretilmesine vesile oldu. Emsculpt cihazı o kadar yeni bir teknoloji içeriyor ki ne bir radyofrekans ne bir ultrason ne de bir lazere benziyor.

Emsculpt nasıl çalışıyor?

Odaklı elektromanyetik enerji uygulama alanına yerleştirilen başlıklar sayesinde motor sinirlere bir uyarı veriyor. Bu uyarı kasların istem dışı kasılmasını sağlıyor. Bu kasılma sayısal olarak saniyede 5 den fazla hareketi içerebiliyor. Bu istemsiz kas hareketlerine supramaximal kasılma deniliyor. Kaslar %100 oranında etkilenerek her bir lifin çalışması sağlanıyor. Saniyede 5 den fazla çalışan kaslardan dolayı çok yüksek bir enerji ihtiyacı ortaya çıkıyor. Sonunda teknolojinin en güzel kısmı, kaslar çalışırken bulunduğu alanda kendine en yakın yağları enerji olarak yakmaya başlıyor.

Emsculpt popo dikleştirme

Basen Küçültme – Popo Dikleştirme

Yıllardır istenilen basenin küçülmesi, poponun dikleşmesi ama fazla squat hareketinden dolayı şişen bacaklardan ve sakatlıklardan kurtulmak. Emsculpt Squat hareketini yaparken çalıştırdığınız popo kaslarının % 100 ünü etkilerken bacak kaslarını şişirmiyor. Ayrıca popo yukarı kalkarken çevredeki fazla yağ dokusuda enerji olarak tüketiliyor. Emsculpt ile poponuz Daralıyor Sıkılaşıyor ve Dikleşiyor.

Haftada 2 toplamda 4 seans uygulanıyor ve sadece yarım saatlik seanslarda sizin yerinize düzgün squat hareketini Emsculpt size yaptırıyor. Siz ise derginizi okuyorsunuz.

Bir yıllık klinik çalışmalar herhangi bir hayat standartlarında bozulma olmadığı taktirde giden yağların geri gelmediğini gelişen kaslarında eski haline dönmediğini gösteriyor.

Emsculpt sonuçları kanıtlanmış bir şekilde sizin yerinize Squat hareketi yapıyor poponuzu yeniden şekle sokuyor.

Medikal Estetik Doktoru Zilha Elma

Dr Zilha Elma